Novinky

Stanfordský experiment samotným autorem po letech

Minulý týden zavítal do Prahy známý psycholog Phillip Zimbardo. Jeho jméno si můžeme spojit s neméně známým Stanfordským vězeňským experimentem, který byl proveden roku 1971. Experiment spočíval v uzavření dvaceti-čtyř dobrovolníků do uměle vytvořeného vězení a jejich rozdělení do role vězňů a dozorců. Cílem experimentu bylo sledování chování těchto dobrovolníků. Philip Zimbargo v rozhovoru, který poskytl, uvádí, jak experiment ovlivnil tyto účastníky a zdali na nich nenechal negativní následky. Dále popisuje, jak radikálně se lidé mohou změnit v důsledku určité situace.

 Podle jeho názoru se skoro všem podařilo negativní zkušenost obrátit v pozitivní. Jako příklad uvádí Douglase Korpiho, který v experimentu vedl vězeňskou vzpouru a následně se nervově zhroutil. D.Korpi se ve svém životě, po absolvování klinické psychologie, specializoval na forenzní psychologii a několik let působil jako vězeňský psycholog. Podle vlastních slov se snažil pracovat na zachování důstojnosti vězňů a omezování sadismu dozorců.

Philiip Zimbardo se dále v rozhovoru pozastavuje nad tím, jestli by se účastníci experimentu, při jeho opakování, zachovali jinak. Myslí si, že určitě ano. Dále zodpovídá otázky typu, jestli by experiment zorganizoval jinak, kdyby měl možnost vrátit se v čase a co ho například donutilo slavný experiment ukončit předčasně (měl trvat dva týdny a po šesti dnech byl ukončen).

Doporučuji si celý rozhovor s tímto známým psychologem přečíst na stránce: http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-philip-zimbardo-0y5-/zahranicni.aspx?c=A161019_131300_zahranicni_zt

 

Zdroje:   www.idnes.cz

             www.cs.wikipedia.org

             www.psychologie.cz