Novinky

Certifikace odborné způsobilosti poskytovatelů programů školské primární prevence rizikového chování

Proces Certifikací odborné způsobilosti poskytovatelů programů školské primární prevence rizikového chování byl obnoven v loňském roce. Od samého počátku vyvolává řadu otázek a mnoho emocí. Uvádíme nově zveřejněnou informaci na stránkách organizace Společně k bezpečí:

Nejnovější vývoj: koncem srpna jsme obdrželi vyjádření z kanceláře Veřejného ochránce práv, že zahajuje šetření na základě našeho podnětu v této věci (viz níže). V průběhu září MŠMT vyřadilo podmínku certifikace z podmínek, za nichž je možné žádat o dotaci na programy primární prevence! Stalo se tak sice během doby, kdy lhůta pro podávání projektů už běžela, tedy řada necertifikovaných organizací to nemusel zaregistrovat, nicméně věříme, že adekvátně budou postupovat i kraje a také že tato změna bude platná i v příštích letech.

Na stránkách MŠMT je zveřejněna aktualizovaná metodika, kde již není podmínka certifikace v čl. 5. pro programy, které jsou zaměřeny na jiná témata, než užívání drog. Aktualizovaná metodika je uvedena na http://www.msmt.cz/vzdelavani/socialni-programy/programy-ministerstva-skolstvi-mladeze-a-telovychovy-pro.

Dozvěděli jste o změně Metodiky? Napište nám!

Diskuse ohledně certifikací chronologicky:

Mgr. Michaela Veselá, statutární zástupce Společně k bezpečí, napsala "Otevřený dopis ministrovi školství" (25. 3. 2014). Naleznete jej na http://www.spolecnekbezpeci.cz/images/stories/Certifikace_final.pdf.

Na stránkách organizace Život bez závislostí zveřejnila 6. a 11. května 2014 její ředitelka PhDr. Helena Vrbková své "Zamyšlení se nad certifikacemi" a "Reflexe na certifikace v ŽBZ".

Na stránkách MŠMT bylo dne 7. 5. 2014 zveřejněno "Certifikace - Společné vyjádření MŠMT a NÚV k otevřenému dopisu Mgr. Michaely Veselé".

V reakci na toto vyjádření byl  na stránkách Společně k bezpečí zveřejněn Druhý otevřený dopis ministrovi školství.

"Pochybnosti" Mgr. Miroslava Hricze,  předsedy Prevalis, naleznete zde.

20. května 2014 MŠMT rozeslalo e-mail krajským koordinátorům školské prevence s opravou a omluvou.

Další vyjádření ze dne 16. května 2014, o které portál IZDRAVI.INFO požádal prof. PhDr. Michala Miovského, Ph.D.

Odpověď náměstka PhDr. Jindřicha Fryče na Otevřené dopisy Mgr. Michaely Veselé z 30. 6. 2014.

Dotaz Společně k bezpečí na MŠMT na základě zákona č. 106/1999 Sb. ze dne 1. října 2014 - odpověď ze dne 6. 11. 2014.

Společně k bezpečí podalo dne 26. 2. 2015 stížnost na postup MŠMT Veřejnému ochránci práv.

 


Seznam certifikovaných organizací v ČR

 

Sledujte náš portál, přineseme další informace, případně odkazy na další vyjádření.

A co si o certifikacích myslíte vy? Napište nám nebo zašlete odkaz na vaše webové stránky.

Pište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Těšíme se na Vaše názory. 

Portál IZDRAVI.INFO